Життєвий шлях всесвітньовідомої криворізької актриси Хелени Маковської

Зі сферою кіноіндустрії пов’язано багато відомих криворіжців. Про них відомо не так багато, але вони зробили величезний внесок у розвиток світової культури. Наприкінці 19 і на початку 20 століть світ кіно тільки починав розвиватися. Однією із перших і найяскравіших актрис, яка з’явилася на екранах кінотеатрів, стала Хелена Маковська. Вона була родом із Криворіжжя і прославляла свій індустріальний край далеко за його межами, знімаючись у Польщі, Італії та Німеччині. Далі на kryvorizhanka.

Головні факти із біографії актриси

Криворізькі історики часто називають Хелену Маковську “забутою зіркою Старого Світу”, адже у рідному місті вона майже нікому не відома, але без неї складно уявити епоху німого кіно. Хелена Маковська народилася 2 березня 1887 року у місті Кривий Ріг у маєтку Шмакових. Її родина складалися із батька Людовіка Войневича, який був гірничим інженером і працював на одному із підприємств, та матері Станіслави. Цікаво, що у дорослому віці у всіх документах Хелена вказувала зовсім інший рік свого народження – 1893. Можливо, вона просто хотіла приховати свій вік від публіки, яка активно слідкувала за її творчим та особистим життям. 

Хелена Маковська (у дівоцтві Войневич) із дитинства росла у атмосфері любові до мистецтва. Її тітка, сестра Станіслави, була актрисою і солісткою Львіського оперного театру, і саме вона навчила майбутню актрису відмінно грати на фортепіано та співати. 

Так як у родини Войневичів було польске коріння, вони приймали активну участь у різноманітних повстаннях у своїй країни та виступали проти російського царизму. Після закриття копальні “Рудник”, що розташовувалась у Кривому Розі, батько Хелени втратив роботу і сім’я Войневичів у 1903 році переїхала у Варшаву. Саме у столиці Польщі були перші творчі спроби Маковської – вона замінила хористку, яка захворіла, на сцені Варшавської філармонії. Людовік, батько дівчини, негативно поставився до такої самодіяльності доньки, тому заборонив їй займатися музикою вдома і відправив на курси торгівлі Йозефа Семиградського. На навчанні у 1905 році Хелена зустріла свого першого чоловіка, Юліана Маковського, який був викладачем у  Вищій торговельній школі. Цей шлюб не витримав іспит часом і згодом розпався, але прізвище чоловіка принесло Хелені славу у кіноіндустрії. 

Серед варшавських друзів Хелени був сценарист та режисер Олександр Гертц, який познайомив починаючу актрису із усіма секретами дивовижного світу кіно. Завдяки йому Хелені Маковській вдалося потрапити на екрани кінотеатрів Великобританії, Італії та Німеччини, а у 1924 році дівчина змогла навіть повернутися думками у рідне українське Криворіжжя і знятися у кінострічці “Тарас Бульба” німецького виробництва. Це був німий фільм, де вона зіграла роль Наталки, в яку закохався найулюбленіший син Тараса Бульби Андрій. 

Творча діяльність Маковської та пам’ять про актрису

Шалений успіх чекав Хелену після виходу фільму “Тарас Бульба”. Публіка багатьох країн скуповувала квитки на екранізацію роману Миколи Гоголя із участю актриси, а Маковську журналісти називали “Слов’янською Венерою”. Все через її надзвичайну красу, талант, витонченість та жіночність. До 1951 року Маковська встигла знятися у 46 фільмах, де їй відводилася одна із головних ролей. Одні із найвідоміших фільмів 20-го століття із її участю: “Романтизм”, “Гамлет”, “Сучасні шлюби” “Прощавай юність” та багато інших. Останньою кінострічкою, у якій з’явилася Хелена, була “Прощавай, Флоренція”. 

Актриса пішла із життя у Римі 22 серпня 1964 року у Римі у віці 71 рік. Довгий час про Хелена Маковська була несправедливо забута у Польщі і на другій Батьківщині – Кривому Розі. Лише пізніше деякі журналісти Варшави почали згадувати про здобутки Хелени і наголошували, що такі особистості, як вона, є тим, що поєднує народи Польщі та України, їх культурну спадщину, тому про них не можна мовчати. 

.,.,.,.