“Хочу додому”: як криворіжцям подолати тугу за рідною домівкою?

Війна змусила мільйони людей залишити свій дім у пошуках більш безпечного місця. Хтось виїжджає за кордон, а хтось стає внутрішнім переселенцем, але розлука з рідним місцем завжди є дуже болісною.  Сумувати за рідним містом та країною цілком природна реакція, навіть якщо ви усвідомлюєте, що зараз там небезпечно. У більшій мірі біженцями є жінки та діти, тому вони часто відчувають себе самотніми та вразливими у розлуці із сім’єю, пише kryvorizhanka.com.ua. Як перестати відчувати провину і відчай у чужій країні та почати жити?

Трохи статистики із Кривого Рогу

За словами голови військової адміністрації Криворіжжя Олександра Вілкула, вже на початку березня кількість криворіжців, що бажають залишити рідну домівку, скоротилася майже втричі. Як наслідок, евакуаційних поїздів із Кривого Рогу та Дніпропетровської області теж стало менше, а у населення евакуація більше не викликає такого ажіотажу. Можливо, це пов’язано з тим, що містяни переконалися у відносній безпеці у Кривому Розі та вже не відчувають паніки. 

Так, у перші тижні війни щодня із Кривого Рогу виїжджало майже 17 тисяч осіб, а зараз ця цифра зменшилася усього до 5 тисяч. Однак, безкоштовні поїзди у напрямку до Західної України та Польщі із нашого міста відправляються щоденно, а на вокзалах працюють волонтерські пункти. 

Голова Дніпра Борис Філатов також додав, що наразі спостерігається навіть зворотній ефект – криворіжці та мешканці дніпровської області шукають способи повернутися назад. І ці факти не можуть не тішити. 

На жаль, не в усіх містах України ситуація така ж позитивна і багато біженців перебувають у важкому психологічному стані. 

Дієві рекомендації для переселенців

Найперше, що вам потрібно зробити, якщо ви вимушені були виїхати з міста чи країни, – це усвідомити правильність вашого рішення. Ви потурбувалися про себе та своїх близьких, а ваша безпека та життя є найбільшою цінністю. 

Обов’язково дайте прожити собі всі емоції. Не потрібно ігнорувати душевний біль та сум, ви маєте право на злість, сльози та розчарування. 

Для того, щоб швидше пристосуватись до нових умов життя, облаштуйте вашу нову домівку речами, які будуть нагадувати вам про домашній затишок. Це може бути ваша улюблена чашка, іграшки вашої дитини, фотографії в рамках тощо. Ви звикнете до нового місця швидше, якщо познайомитесь з іншими переселенцями у вашому місті. По-перше, ви не будете відчувати себе занадто самотньо, а по-друге, зможете допомогати одне одному прилаштуватися до нової реальності. 

Постарайтесь якнайшвидше дослідити своє місце проживання. Сходіть на прогулянку містом, дізнайтесь, де знаходиться найближчий супермаркет, ігровий майданчик, лікарня, парк і таке інше.  Запам’ятайте зручний маршрут до необхідних місць та частіше виходьте на прогулянку – так ви дуже швидко познайомитесь з новою місциною та не будете відчувати себе розгубленими. 

Ще одна умова стабільного емоційного стану – рутина. Ми ненавиділи її до війни, а тепер вона може нас врятувати зі стану депресії на новому місці. Наприклад, якщо ви любили читати вранці і пити каву, відновіть цей ритуал. Це дає розуміння того,що незважаючи ні на які обставини, ви залишаєтесь тією ж людиною, зі своїм життям, а все інше тимчасове. 

.