Правила життя: як криворіжцям потурбуватися про себе під час війни

Так чи інакше, але війна змусила нас змінити звичний уклад життя. У Кривому Розі не ведуться активні бойові дії, але все стало по-іншому. Люди працюють, навчальні заклади відновили освітній процес, але в умовах воєнного часу все це здається не таким, як було раніше. Стресовий стан для багатьох став “нормальним” та фоновим, але якщо ви помітили у себе такі симптоми, потрібно терміново виправити це. Психологи, медики та місцева влада зібрала низку порад, які допоможуть криворіжцям потурбуватися про себе. Далі на kryvorizhanka.com.ua.

Медитації, гігієна та сон: піклуємось про себе під час війни

Мабуть, вже багато хто чув вислів, який повторюють стюардеси у літаках: “Спочатку киснева маска на себе, а потім на дитину”.  Зараз він став як ніколи актуальним. Війна змушує нас віддавати більше, ніж ми можемо. Ми постійно переживаємо за дітей, родичів, друзів, і ладні піти на все, щоб вони почували себе краще. Але у цій самовідданій турботі ми часто забуваємо про свої потреби, що потім негативно відображається на нашому здоров’ї та емоційному стані оточуючих.

Перший крок у турботі про себе – це гігієна. Особиста, інформаційна та гігієна нашої оселі. Навіть у такий складний період потрібно ігнорувати свої потреби. Чистіть зуби, приймайте душ, розчісуйтесь та доглядайте за собою, адже це допомагає фізично почувати себе краще. Щодо інформаційної гігієни, варто обмежити свій час за читанням новин та слідкувати за тим, щоб джерела інформації були тільки офіційними. Не довіряйте шокуючим історіям “очевидців” та занадто емоційним статтям у соцмережах, тому що у більшості випадків вони не є правдивими. Пам’ятайте, що ворог прагне посіяти паніку, – не дайте себе обдурити. 

Навіть під час війни намагайтеся підтримувати збалансоване харчування та утримайтесь від вживання алкогольних напоїв. Спиртне лише на деякий час позбавляє від переживань, а потім ви станете хвилюватися ще більше.  

Якщо ви відчуваєте тревогу, зробіть те, що приносило вам задоволення і заспокоювало у мирний час. Читання, спорт, перегляд серіалів або навіть медитаційні практики, які зараз можна знайти у вільному доступі, – все нормально, якщо так ви почуваєте себе краще. Ну, і звичайно, не забувайте спати. Безсонні ночі виснажують організм, тому скористайтеся будь-якою можливістю дати собі відпочити. 

Корисна інформація для криворіжців 

Трапляються випадки, коли зі стресом, тривожністю або депресією неможливо впоратись самостійно. Навіть у відносно мирних містах українці можуть відчувати нав’язливий страх, який переростає у постійні панічні атаки та проблеми зі здоров’ям. Спеціалісти з психології у кожному місті об’єдналися, щоб підтримати своїх співвітчизників у період війни. 

На безкоштовній онлайн-платформі “Розкажи мені” працюють психологи із різних міст, у тому числі і з Кривого Рогу. Там кожен криворіжець може анонімно розказати про свої проблеми та пропрацювати їх із кваліфікованим психологом. Про це містянам на брифінгу повідомила заступниця директора департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської ОДА Тетяна Квітницька. Також майже всі спеціалісти нашого міста готові надавати  криворіжцям психологічну допомогу в онлайн форматі. Їх контактні дані постійно публікуються на офіційним місцевих сайтах та соцмережах.

.