Історія криворізького центру для жінок – порятунок від насильства

Всесвітня організація охорони здоров’я, на своєму офіційному сайті інформує про те, що у світі кожна третя жінка, а це 30% населення, в різні періоди свого життя зазнавала насильства фізичного чи сексуального. Здебільшого насильство відбувається з боку інтимного партнера. Далі на  kryvorizhanka.

ООН характеризує термін “насильство” стосовно жінок як: “будь-який акт насильства, вчинений на підставі статевої ознаки, який завдає або може заподіяти фізичну, статеву чи психологічну шкоду або страждання жінкам, включаючи загрози вчинення таких актів, примус або довільне позбавлення волі, чи то в суспільному, чи в особистому житті”.

Місто Кривий Ріг, на жаль, не є винятком. Як і у всьому світі, криворіжанки неодноразово зазнавали домашнього насильства. Але у 2018 році у Кривому Розі все змінилося.

Світова статистика насильства

Чверть усіх жінок на Землі у віковому проміжку від 15 років до 49 років, які перебували у відносинах, за своє життя зазнавали фізичного чи сексуального насильства з боку свого партнера як мінімум один раз.

Світова статистика насильства жінок із боку їхнього партнера різна. Залежно від регіону, статистичні дані варіюються від 20% до 30% і більше. У Західній частині Тихого океану статистика насильства жінок становить 20%. У європейських країнах цей показник вищий – 22%. У країнах Америки статистика насильства жінок досягає показника 25%. У країнах східного Середземномор’я статистика насильства над жінками їхнім партнером становить 31%. Найвищі статистичні показники у країнах Африки та Південно-Східної Азії – 33%.

В Україні ж щорічно реєструється близько ста тисяч випадків насильства над жінками з боку їхнього партнера.

Боротьба з насильством у Кривому Розі

У Кривому Розі почали активно боротися проти домашнього насильства ще 2016 року. Жінки дуже часто замовчували проблеми, з якими вони зіткнулися і части терпіли насильство. Про це не було прийнято говорити. У 2016 році міська влада Кривого Рогу підписала відповідний документ із Фондом народонаселення Організації Об’єднаних Націй та німецьким фондом “Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit”. У рамках договору у Кривому Розі почали проводитись різні тренінги на тему насильства. Вони проводилися безпосередньо для міських організацій та інших структур, що взаємодіють у протидії насильству, яке є не просто проблемою Кривого Рогу, а світовою проблемою. До навчання були залучені криворізькі:

  • громадські організації;
  • психологи;
  • соціальні працівники;
  • поліція.

Також у рамках співпраці влади Кривого Рогу з фондом народонаселення ООН та німецьким фондом GIZ, у 2017 році міська рада Кривого Рогу прийняла рішення заснувати у місті комунальну установу – “Кризисний центр для жінок, які постраждали від насильства у сім’ї, “З надією у майбутнє”.

Планувалося, що в Центрі для порятунку жінок від домашнього насильства можуть розмістити одночасно до 30 криворожанок, а працюватимуть у ньому 16 фахівців.

Відкриття кризового центру для криворіжанок

Відкриття “Кризового центру для жінок, які постраждали від насильства в сім’ї, “З надією у майбутнє” у Кривому Розі відбулося у 2018 році. На відкриття центру протидії насильству над жінками у Кривому Розі приїхали представники влади та організацій, які сприяли у створенні даного центру:

  • заступник Міністра соціальної політики – Наталія Федорович;
  • заступник Генерального консула Німеччини – Петер Шмаль;
  • керівник проекту Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ – Олександр Отто;
  • заступник Фонду ООН у сфері народонаселення – Павло Замостьян.

У 2018 році місто Кривий Ріг стало першим не обласним містом в Україні, в якому було відкрито найбільший центр надання допомоги жінкам, які постраждали від насильства. Загалом на території України станом на 2018 рік було вісім аналогічних центрів. Про це пишуть на сайті  0564.ua.

Міська влада для створення кризового центру для криворожанок виділила спеціальне приміщення, а німецький фонд GIZ провів там масштабний ремонт. У рамках спільної співпраці у “Кризисному центрі для жінок, які постраждали від насильства в сім’ї, “З надією у майбутнє” з’явилися кімнати, в яких жінки можуть поспати та відпочити. Були також встановлені всі необхідні меблі: шафи, ліжка є кухня та душова. Крім цього в центрі було зроблено спеціальну дитячу кімнату, в якій можуть перебувати діти, поки їхні мами відлучаються у справах. Кризовий центр для криворожанок зробили цілодобовим.

Центр для жінок, які постраждали від домашнього насильства, є закритою установою, тому адресу його можуть знати лише постраждалі жінки від працівників соціальних служб Кривого Рогу та інших структур чи організацій, які займаються протидією домашньому насильству.

....