Мода середини 20 століття, що носили криворіжці?

У 1950-х роках усі модниці, які проживали в СРСР, у тому числі й криворіжанки, одягалися практично однаково. Одяг був такий як і у післявоєнний час: широкі плечі в одязі і широкі сукні. Модниці середини 20 століття носили сукні переважно з піджаком або жакетом. При цьому з 1950-х років у СРСР була заборона на весь закордонний товар, була заборона і на закордонну моду. Тому модниці з Кривого Рогу та інших радянських міст були далекі від європейських нововведень. До того ж у період у СРСР розвивали образ трудящої жiнки. А фабрики в середині 20 століття виробляли звичайнісінький “сірий” і однотипну одяг. Далі на kryvorizhanka.

Жіноча мода 1950-1960-х років

Характерними рисами одягу середини 20 століття були: похилість плечей, м’яка лінія грудей, спідниці з кількома шарами, тонкі талії та спідниці до середини гомілки розкльошені внизу, які мали схожість із квіткою лотоса.

Криворіжанки у 1950-1960-х роках не стояли осторонь модних трендів і намагалися завжди одягатися стильно. Це можна побачити зі старих фото, взятих із спільноти “Криворізька старовина”.

Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Площа Сталіна (Миру, Визволення) у 1950-х роках.
Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Парк копальні Орджонікідзе (Колачевського). Точна дата знімків невідома.
Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Парк копальні Орджонікідзе (Колачевського). Точна дата знімків невідома.
Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Сквер ХХ-партз’їзду.
Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Десь у Кривому Розі.

У гардеробі кожної криворіжанки в період 1950-1960-х років була наймодніша на той час сукня-міді. Головною особливістю цього вбрання був пишний низ. Також сукні мали різну варіацію вирізу: V-подібний, квадратний, у формі серця, а також овалу. Деякі фасони сукні були виконані з матроським коміром, який у середині 20 століття був досить популярним. Рукави у таких суконь були найрізноманітніші: звичайні короткі рукави, рукави-ліхтарики, рукави-крильця, були рукави три чверті, а також довгі.

У 1950-х роках у моду увійшли човники на підборах. Шпилька з’явилася трохи згодом. Тому на старих фото можна побачити криворіжанок у човниках на невисокому товстому підборі. Босоніжки та туфлі у 1950-х роках були модні з гострим носком. Деякі носили туфлі і на високих підборах, близько 6 сантиметрів. В основному взуття було коричневого чи чорного кольору. На старих фото можна замінити, що і взуття та одяг у криворізьких модниць має схожість.

Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Площа Українська (Сталіна, Миру, Визволення). Студентки криворізького педінституту на фоні 1952 року.

У 1950-ті роки були часом моди на натуральне хутро. У ті часи шуба була мрією абсолютно кожної криворіжанки. Але таку розкіш у гардеробі в середині 20 століття могли дозволити собі далеко не всі. Популярні шуби були виготовлені з каракуля, цигейки, кролика та іншого. Дуже модними у 1950-1960-х роках були й пальта, зокрема з коміром із чорнобурки. Часто зустрічалися модні моделі пальта з коміром та манжетами. Більшість модниць Кривого Рогу в середині 20 століття носили трапецієподібні пальта або трохи приталені.

Крім шуб і пальт в холодну пору року в 1950-х роках була мода на різні головні убори, зокрема на маленькі капелюшки, які прикривали тільки потилицю. Були модні різні хитромудрі капелюшки, деякі криворізькі модниці носили і капелюхи з вуалями. Дуже модним елементом на той час була шпилька або брошка на капелюсі. Але найпоширенішим головним убором серед криворіжанок у середині 20 століття була хустка, це можна помітити на старих фотографіях мешканок Кривого Рогу.

Чоловіча мода 1950-1960 років

Фото з спільноти “Криворізька старовина”. У Кривому Розі біля літнього кінотеатру у березні 1962 року.

Чоловіки у Кривому Розі в середині 20 століття носили двобортні та однобортні костюми. Переважно це були напівприлеглі костюми класичної форми. У той період у чоловіків була мода на широкі штани, тому ширина їх могла досягати 30-35 сантиметрів. Мода також була і на краватки. Тому модники із Кривого Рогу часто доповнювали свій образ краватками. Найчастіше краватки були у смужку. Сорочки чоловіки в 1950-х роках носили здебільшого білі, іноді можна було зустріти у Кривому Розі чоловіка у сорочці у клітку чи смужку.

Найпоширенішим аксесуаром у середині 20 століття для чоловіків була кепка. Чоловіки з Кривого Рогу дуже любили цей головний убір і носили його практично з усім одягом: костюмами, плащами та навіть взимку з теплим пальто. Трохи пізніше з’явилася мода на чоловічі капелюхи з полями.

Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Парк Правда початок 1960-х років. 

У холодну пору року криворіжці носили хутряні шапки з каракулю та цигейки.

Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Біля пам’ятника Богдану Хмельницькому 1970-ті роки.

В основному в середині 20 століття чоловіки носили пальто як верхній одяг. Його виготовляли із товстого драпу. Кишені в пальто були дуже величезними та досить місткими. Пальто обов’язково робили з великим коміром, а утеплення було ватяне. Тому чоловіче пальто у 1950-1960 роках було важким.

Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Кривий Ріг 1956 рік.
Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Кінець 1950-х років, на задньому плані розташована сучасна вулиця Миколи Світальського (дорога від 173 кварталу до БМВ).
.