Шлях до гендерної рівності: як у Кривому Розі розвивається фемінізм?

Тема фемінізму вже понад століття є однією із найобговорюваніших та найскандальніших у суспільстві. Про неї сперечаються, її не розуміють, про неї ходять міфи, але вона, незважаючи ні на що, залишається дуже важливою. Якщо коротко пояснити цей термін, то фемінізм – це рух за те, щоб у жінок та чоловіків були рівні права та можливості у різних сферах нашого життя. Здається, що у 21 столітті фемінізм щільно увійшов у суспільство, адже жінки мають право голосувати, отримувати освіту, одягатися так, як їм подобається, та працювати на роботах, які колись вважалися суто чоловічими. Але достатньо лише подивитися на сумну статистику, щоб зрозуміти, що фемінізм потрібен. Анна Атаманчук – криворізька громадська діячка, яка відстоює гендерну рівність у місті та знає все про феміністичний рух, розказала про його розвиток на Криворіжжі. Далі на kryvorizhanka

Фемінізм як частина роботи: Анна Атаманчук про свою діяльність у місті

Анна Атаманчук із родиною живе у Кривому Розі і працює у місті бухгалтером, а на громадських засадах – помічницею депутатки. Жінка намагається зробити рідне місто комфортним для життя і в одному зі своїх інтерв’ю з усмішкою згадувала, що активізм для неї почався у 20 років, коли бабуся застала її за вишиттям хрестиком і відправила у доросле життя. Анна розповіла, що саме тоді усвідомила, що Кривий Ріг – не дуже “зручне” місто для життя і з тих пір намагається це змінити власними силами. Активістка долучилася до громадської організації “Об’єднання відповідальних громадян”, члени якої створюють соціальні запити на ремонт, реконструкцію міських просторів і потім намагаються вирішити ці проблеми. Завдяки акціям від організації вдалося накрити понад 250 люків у місті, зробити ямкові роботи на тротуарах, відновити декілька занедбаних дитячих майданчиків. 

У своїй громадській діяльності Анна неодноразово стикалася із гендерною дискримінацією. Жінка розповіла, що коли приходила до чиновників і розповідала про проблеми в інфраструктурі міста, чоловіки ставилися до її прохань зневажливо. Однак кваліфікація, сила характеру та знання завжди працюють на її користь. 

У 2008 Анна Атаманчук була співзасновницею громадської організації велосипедистів “Велокривбас” і була чи не єдиною дівчиною-організаторкою перших велозмагань у Кривому Розі. Жінка також долучилася до криворізької ініціативи за гендерну рівність “Рівні у Кривому”, де дружнє жіноче ком’юніті проводило фестиваль соціальної реклами, влаштовували читання книжок, робили зустрічі з психологами та сексологами.  

Анна Атаманчук розповіла, що у її родині панує гендерна рівність, чоловік в усьому підтримує активістку і допомагає. Жінка із усмішкою розказала, що він навіть перейняв на себе обов’язки “берегині” домашнього вогнища – і дітей зі школи забирає, і їсти готує, і посуд миє. 

Популяризація феміністичної літератури у криворізьких бібліотеках

Завдяки різноманітним акціям та діяльності громадських організацій про фемінізм у Кривому Розі говорять все частіше. Літературу, яка освітлює думки спеціалістів про гендерну рівність, можна знайти у 26 криворізьких бібліотеках для дорослих. Зокрема, криворіжці можуть ознайомитися із такими книгами як “Турбота як робота: материнство у фокусі соціології” , “Чому не варто боятися фемінізму”, “Гендер для медіа” та “Чоловіки про фемінізм”. Головна мета подібної літератури – розвіяти популярні міфі про гендерну рівність та розказати, чому фемінізм вигідний не лише для жінок, але й для чоловіків. За цим всім стоїть важливе усвідомлення – кожній людині, незалежно від статі, хочеться бути коханою, почутою, отримувати підтримку та визнання.   

.,.,.,.