Легенда криворізької журналістики – Ольга Чистякова

Багато криворіжців знають Ольгу Чистякову завдяки її неймовірно цікавим та легким історичним передачам про Криворіжжя. Вона була однозначно творчою особистістю, вона дивувала своєю завзятістю та вимогливістю. Ольга Чистякова була справді унікальною та талановитою журналісткою, вона генерувала найнеймовірніші і на перший погляд фантастичні ідеї, які завжди втілювали. Її ідеї стали улюбленими телевізійними передачами криворіжців. Далі на kryvorizhanka.

Юні роки талановитої криворожанки

Ольга Чистякова, у дівочості Свинцицька, народилася у Кривому Розі у 1959 році в історичному районі міста – Гданцівці. Середню освіту здобула у школі №8. Вчитися Ольга любила, всі предмети їй давалися з легкістю. Але незважаючи на це, відмінницею  Ользі Свинцицькій так і не вдалося стати.

Шкільні вчителі завжди про неї відгукувалися добре. Ольга була завжди дуже радісною та світлою дитиною. Вона завжди справлялася з поставленими шкільними завданнями. Також у шкільні роки Ольга разом зі своїми однокласниками відвідувала гурток малювання.

Талант Ольги вигадувати щось незвичайне і втілювати це життя з’явився ще в юному віці. Усі її ідеї були незвичайними та дуже цікавими, вона не любила звичні рамки. У дитинстві Ользі прийшла ідея розмалювати одну зі стін у своїй квартирі. Це було дуже незвично. Після цього всі, хто приходив до неї додому, були дуже приємно здивовані такому творчому рішенню. Про це писали на сайті krnews.ua.

Після закінчення школи у Ольги був непростий вибір з чим пов’язати своє життя – з музикою або малюванням. Вибір Ольги пав на музику. Тому після закінчення школи вона вступила до криворізького музичного училища, а після його закінчення, для здобуття вищої освіти вступила до Криворізького державного педінституту.

Невдовзі Ольга знайшла свою першу роботу у криворізькій школі мистецтв №2. Вона була молодим викладачем, але при цьому не за роками грамотною.

Як потрапила на криворізьке телебачення?

Телебачення у житті Ольги Чистякової з’явилося дуже несподівано, у непрості творчі часи. У 1994 році старший редактор авторських програм міського телеканалу “Рудана” запропонувала Ользі спробувати себе в абсолютно новому амплуа. Юна Ольга Чистякова практично моментально прийняла пропозицію, хоча з подібним видом діяльності ніколи не стикалася і не мала до неї жодного відношення.

Першою програмою каналу “Рудани”, в якій знялася Чистякова, була телевізійна програма під назвою “Візит”. Наступна програма “Зоряні часи людства” телеканалу “Рудана” була індивідуальним проектом Чистякової. Після виходу цієї програми у Чистякової стався перший успіх у кар’єрі телеведучої. Криворіжці дивилися її програми на одному диханні, вони були неймовірно цікавими та пізнавальними.

Як знімалися популярні криворізькі передачі?

Перша телевізійна програма Чистякової знімалася не в студії, а вдома на типовій кухні. Усі декорації під час зйомки програми тримали в руках, а текст передачі Ольга розповідала про пам’ять. Вона дуже віртуозно справлялася зі своєю новою роллю телеведучої.

Під час чергової зйомки програми “Зоряні часи людства” Ольга поставила неймовірний рекорд. Вона розповіла по пам’яті текст, призначений  майже для 40-хвилинної передачі. Але мало того, що вона розповіла його по пам’яті, то ще й з одного дубля.

Кожен новий випуск програми Чистякової ставав справжньою культурною подією у житті криворіжців. Її почали впізнавати на міських вулицях.

Невигадана історія Кривого Рогу

Після успішного проекту “Зоряні часи людства” на телеекрани Кривого Рогу вийшла низка ще більш успішних та всіма улюблених телепроектів Чистякової, такі як “Криворізькі імена”, “Міський роман”, “Криворізькі голови”. Останній став особливо популярним. Проект “Криворізькі голови” показував справжню, а не переписану та вигадану історію Криворіжжя. Вона розповідала про Кривий Ріг таким, яким він був насправді. Мешканці міста щоразу з великим нетерпінням чекали на вихід нової серії “Криворізьких голів”. Багато криворіжців у старих кадрах телепрограми впізнавали не лише рідні та знайомі місця, а й себе в молодості.

Для повноцінної роботи над проектом “Криворізькі голови” Ольга Чистякова досягла його фінансування та відповідно дозволу. Вона переписувала зі старих архівів довоєнні та післявоєнні відеоматеріали, зняті у Кривому Розі та про Кривий Ріг. Також завдяки її ініціативі телеканалу “Рудана” вдалося зібрати цілий фонд аматорського відео, який наповнювався із домашніх архівів криворіжців. Це дуже була не проста, але дуже важлива робота, для того щоб криворіжці знали справжню історію рідного краю.

Із історичною частиною програм Чистякової допомагав відомий у Кривому Розі історик Олександр Мельник.

Окрім непростої роботи на телебаченні, Ольга Чистякова встигала її поєднати з іншою роботою – викладачем у школі мистецтв №2. Вона працювала там майже до останніх днів свого життя.

Життя Ольги Чистякової за кадром

Ольга Чистякова була емоційною, трохи імпульсивною. Вона могла спалахнути та накричати на журналіста, але при цьому швидко відійти та попросити вибачення. Мало хто знав її такою, яка вона є. Вона була дуже мудра і грамонтна, з нею радилися і багато в чому погоджувалися, а сперечатися з нею можна було нескінченно.

Вона була абсолютно домашньою людиною. З роботи Ольга завжди поспішала додому, щоб приготувати вечерю та нагодувати своїх найулюбленіших чоловіків – чоловіка та двох синів. Але кулінарні здібності Чистякової високо цінували не лише вдома, а й у стінах телеканалу. Без її страв не обходився жоден святковий стіл телеканалу “Рудана”,

Ольга Чистякова пишалася своїми талановитими синами та своїми учнями криворізької школи мистецтв №2.

Останні роки життя

У 2007 році Чистякову офіційно призначили заступником головного редактора з авторських програм телеканалу “Рудана”. Але фактично вона займалася цими обов’язками протягом кількох попередніх років.

Навесні 2008 року талановитій журналістці, ведучій безлічі унікальних телепроектів про Криворіжжя – Ользі Чистяковій було вручено нагрудний знак “За заслуги перед містом” ІІІ ступеня. А влітку цього ж року Чистякову церемоніально прийняли до Спілки журналістів України.

Після такої високої відзнаки у серпні 2008 року Ольга чистякова вирішила піти у відпустку, відпочити, освіжити думки та на деякий час відкласти всі свої ідеї. Але із відпустки додому Ольга Чистякова так і не повернулася. Під час поїздки під Бориславом водій автомобіля марки “Шевроле”, в якому їхала Чистякова, допустив лобове зіткнення з джипом “Хюндай”. Під час руху трасою, водій “Шевроле”, в якому їхала Ольга, спробував обігнати колону машин і не впорався з керуванням внаслідок чого сталося лобове зіткнення з автомобілем “Хюндай”. Усі учасники дорожньо-транспортної пригоди отримали травми різного ступеня важкості, а видатна тележурналістка з Кривого Рогу загинули на місці.

З неймовірно талановитою, авторитетною та видатною журналісткою та ведучою телепроектів 27 серпня 2008 року прийшло попрощати безліч небайдужих мешканців Кривого Рогу.

У 2009 році керівництво обласної громадської організації “Січеславське козацтво” посмертно нагородило Чистякову медаллю “Козацька слава” І ступеня. Ця заслуга була відзначена їй за її багаторічну журналістську роботу, за її творчість і неперевершений талант, за створення низки найяскравіших телепроектів, які криворіжці полюбили всім серцем.