Топ – 5 криворізьких письменників

Кривий Ріг – велике промислове місто, яке є важливим економічним та науковим центром для всієї України, а також одним із найдовших міст у Європі. Але це не все, чим можуть пишатися місцеві жителі. У Кривому Розі проживали й досі продовжують свою творчість багато талановитих художників, науковців, музикантів та письменників. Літературі у Кривому Розі зазвичай приділяють не так багато уваги, але з цього міста вийшло багато авторів, чиї імена прославилися на всю Україну. Далі на kryvorizhanka.com.ua.

Олексій Миколайович Стариков 

  В першу чергу, він прославився як дитячий поет, який написав безліч кумедних та повчальних віршів для дітей молодшого шкільного віку. І хоча Олексій Миколайович народився у селі Анніно Московської області, з Кривим Рогом у нього пов’язане майже все життя. Його родина переїхала сюди, коли він ще був зовсім маленьким. Тут він закінчив школу та вступив до електротехнічного факультету Криворізького гірничорудного інституту. Творчі здібності проявлялися у обдарованого хлопця ще під час навчання. Але перші свої роботи він опублікував тільки у 1976 році в одній із міських газет. До цього він проходив аспірантуру та займався педогічною діяльністю. Надалі він приймав участь у різноманітних літературних конкурсах та семінарах від журналу “Костер”.  Його першим надрукованим твором для дітей був віршований збірник “Как поймать кита”. Потім в радянських виданнях почало з’являтися дедалі більше робіт поета. Найвідоміші з них “Сколько у звезды лучей”, “Пока учитель не пришел”, “Самое главное”, “Сообщите по адресу” і т. д. У 2010 році Олексій Стариков став лауреатом винагороди “Золоте перо”. 

Кабір Максим Ахмадович

А цей сучасний письменник є корінним жителем Кривого Рога. Його твори сподобаються всім шанувальникам містики та жахів. Максим Ахмадович народився у Кривому Розі у 1983 році та тут отримав історичну освіту. Ще з юних років майбутній письменник захоплювався фільмами жахів та історіями у жанрі хоррор. Пізніше це хобі стало вдалою кар’єрою, так як наразі у Максима Ахмадовича більше 10 опублікованих творів! Своє перше оповідання автор опублікував у онлайн-журналі Darker ще у 2013. Тоді воно мало великий успіх і письменник продовжував свою кар’єру. Зараз він має багато літературних винагород та визнання віданних читачів не тільки в Україні, але і за її межами. Найголовніші призи письменника “Чертова дюжина”, який він отримав на одному із літературних конкурсів у жанрі хоррор, та премія “Рукопись года”. Найпопулярніші роботи Кабіра  –  “Призраки”(2019), “Скелеты”(2019), “Пиковая дама”(2020) та багато інших. 

Бухтіяров Володимир Пилипович

Володимир Пилипович не тільки видатний письменник, а також краєзнавець та журналіст. Він створив важливу для історії нашого міста книгу – двотомну “Енциклопедію Криворіжжя”. Але це не всі його заслуги. З його біографії відомо, що він народився на Кіровоградщині у 1951 році та й досі продовжує свою літературну діяльність. Він отримав освіту у Кіровоградському педагогічному університеті на спеціальності вчитель англійської мови. У 1985 році переїхав до Кривого Рогу. Його найвідомішою книгою, яка побачила світ у лютому 2021 року є “Фронтовики з Центрального”. Історія ця дуже трагічна та розповідає про життя працівників Центрального комбінату, які пройшли пекло Другої Світової війни та змогли повернутися додому. Цей твір – сповідь фронтовиків, які діляться своїми болючими спогадами з читачем. Через такі розповіді не тільки співчуваєш героям, але починаєш краще розуміти їх характери, світогляд. Володимир Пилипович був нагороджений Золотою Медаллю за заслуги у сфері журналістики та міським почесним орденом “За заслуги перед містом”. 

Голота Любов Василівна

Любов Голота є однією з найвизначніших постатей в українській літературі. А для криворіжців це ще одна причина пишатися своєю культурою. Письменниця є лауреатом національної премії ім. Тараса Шевченка, а також заслуженою працівницею культури України. Вона народилася 31 грудня 1949 року у простій сім’ї гірників у Кривому Розі. Відразу після закінчення університету на факультеті філології, вона вирішила зв’язати своє життя з журналістикою. Майбутню письменницю приваблювала можливість спілкуватися з людьми, дізнаватися щось нове, нести у світ правду та чесність. Спочатку дівчина працювала кореспондентом у міських газетах, а потім на радіо. Одночасно з роботою Любов Василівна почала писати вірші. Величезний успіх їй принесла вже перша збірка “Народжена в степах”, після якої її прийняли до Національної спілки письменників України”. Після такого успіху молода письменниця переїхала до Києва та почала працювати у різних видавництвах. У 1995 році Любов Голота стає редакторкою українського культурологічного тижневика “Слово Просвіти, який націлений на висвітлення важливих культурних проблем тогочасного суспільства. Вона є автором відомого публіцистичного роману “Дитя людське”(2002) та багатьох книжок для дітей. 

Тамара Гнатіївна Журба

Народження та дитинство цієї письменниці випало на післявоєнні роки. Тамара Журба народилася у селещі Зелене, що недалеко від Кривого Рога. Початок її кар’єри зовсім не був схожий на творчий та натхненний – спочатку вона працювала помічником машиніста екскаватора на криворізькому металургійному комбінаті, а також працювала на будівельних майданчиках. Крім цього, письменниця працювала вихователем у дитячому садку та бібліотекаркою. З 1990 року по 1991 жила в Аргентині. Першою публікацією Тамари Журби була збірка “Дотик серця” у 1971 році. Критики доброзичливо зустріли на літературному горизонті нову зірку. Її збірку називали щирою, несхожою на банальні вірші, в яких ніби немає правди. Перша збірка і дійсно торкалася серця читачів. У 1983 році Журба стала Членом спілки письменників України та продовжувала розвивати свою літературну кар’єру. Її найвідоміша збірка “Лагідна земля” була нагороджена премією ім. Ю. Яновського. Також ажіотаж у читачів визвав проникливий твір “Жіноча розмова”. 

Літературні досягнення видатних криворіжців – це частина довгої і багатої історії нашого міста. Саме тому про цих людей потрібно знати.