Як боротись криворізьким жінкам з прокрастинацією?

Прокрастринація – це виклик 21-го століття. З цим важко сперечатись, адже кожного разу, коли виникає бажання щось зробити, до голови відразу лізуть думки про те, як буде складно, що воно того не варте і так далі. Воно й не дивно, адже це закладено у наш мозок. Для отримання результату від будь-якої праці мозок повинен здійснити певні зусилля, а він цього робити зовсім не хоче, пише kryvorizhanka.com.ua.

Прокрастринація – (від англ. procrastination – затримка, відкладання; від лат. cras – завтра або crastinus – завтрашній і лат. pro – для, заради) – схильність до постійного відкладання важливих справ. Нею страждають люди будь-якого віку і роду занять: школярі, студенти, працівники.

Чим відрізняється прокрастринація від ліні?

Між ними є певна межа. Лінь частіше проявляється у побуті: жінка може відкладати миття посуду, прання, прибирання, пересадку квітів тощо. Прокрастринація проявляється у навчанні і в роботі. Вона може призвести до матеріальної шкоди, якщо, наприклад, ви вчасно не виконали проєкт. Таким чином, ви «підводите» колег або партнерів.

Які причини прокрастринації?

1.       Авторитарність батьків – невиконання вчасно роботи може бути реакцією на ставлення батьків до дітей.

2.       Перфекціонізм – намагання робити справу бездоганно.

3.       Страх невдачі – через низьку самооцінку жінка боїться починати справу в успіху якої невпевнена.

4.       Незрозумілі цілі – характерно для нерішучої натури, коли керівник не окреслив чітко шляхи вирішення завдання. Звідси розгубленість перед незрозумілими для неї завданнями.

5.       Неправильні переконання – інколи навпаки, наявність рамок (яких насправді немає) людину переконує, що можна зробити краще.

6.       Відсутність інтересу – як правило жінка відкладає на «потім» нудні і нецікаві завдання і справи.

7.       Часто у жінок простежується стан прокрастинації через те, що вона мусить вдома виконувати багато роботи: готувати їжу для родини, приділяти увагу дітям, дбати про затишок у оселі.

То ж як змусити себе перестати прокрастинувати?

1.       Спробуйте зробити хоча б маленький крок.

Починати щось робити – завжди нелегко, оскільки наш мозок зовсім не проти залишатися в «нерухомому» стані, аби не витрачати дорогоцінний ресурс. Спробуйте його  обдурити, і зробіть перший маленький крок. Скоріш за все, ви почнете діяти за інерцією, і мозку вже не залишиться нічого більше, аніж почати працювати разом з вами.

2.       Ви повинні усвідомити вигоду від зробленої праці.

Щоб нарешті припинити відкладати всі справи на потім, вам слід уявити, яка винагорода за ваші дії на вас чекає. Наприклад, ви запланували давно омріяну подорож. Складіть план дій, що дасть змогу реалізувати вашу мрію. Якщо зустрічатимете перепони, то їх подолання приведе вас до усвідомлення смислу ваших зусиль.

3.       Не перенавантажуйте себе.

Будьте поблажливими до себе. Якщо у вас щось не виходить, не сваріть себе, адже так лише відіб’єте будь-яку мотивацію. Спробуйте зрозуміти, що саме у вас не виходить, і чому так трапляється. І наступного разу спробуйте знову, доклавши трохи більше зусиль.

4.       Встановіть для себе дедлайн.

Виробіть до нього надзвичайно серйозне ставлення, уявіть, наче керівник наказав виконати важливий звіт, чи ніби вам треба підготуватися до масштабного виступу. Таким чином ви зможете вибудувати дисципліну і скласти план своєї роботи.

5.       Спробуйте зрозуміти, чому ви весь час відкладаєте свою роботу.

Звичайно, лінь із цього списку не варто викреслювати, однак, можливо, проблема сидить значно глибше. Можливо, ви не знаєте  з чого почати, або не розумієте, як ви зможете визначити для себе ефективний підхід до роботи і  тримати себе в тонусі. Якщо ви мусите виконувати щодня роботу, яку ви не любите – перегляньте свої цінності і пріоритети. Можливо, кардинальна зміна вашої діяльності позбавить вас прокрастринації.

6.       Підключіть до вашої роботи друга.

Так, це може звучати дивно, однак якщо ви попросите про допомогу вашого друга, це не тільки полегшить роботу з технічого боку, а й з морального, адже тепер у вас є підтримка. До того ж, на вас лягає додаткова відповідальність, адже ви не можете підвести свого друга.

7.       Складіть розклад, коли ви можете дозволити собі полінитись.

Зазвичай існує багато факторів, які можуть забрати на себе вашу увагу, а, отже, вкрасти ваш робочий час. Тому, щоб такого не траплялося, визначте час, коли вам заважають найбільше, а коли найменше. Зазвичай найпродуктивніші години – ранкові (6-11 ранку).

8.       Навчіться говорити «ні» тим, хто відволікає вас від виконання ваших справ. Якщо ви одночасно робите кілька завдань, це розфокусовує вашу увагу.

9.       Позбудьтеся подразників вашої уваги.

Телефон, планшет, телевізор, будь-що, що може якось розсіяти вашу увагу. Адже кожного разу, коли ви відволікаєтесь на подібну річ, у вас підсвідомо виникає бажання перевірити новини: «А раптом що?» – і концентрації як не було.

10.   Тренуйте свою дисципліну.

Встановіть для себе ще декілька додаткових занять, які ви повинні виконати. Наприклад: прогулянка, пробіжка, турбота за домашнім улюбленцем, читання, тощо. Переконайте себе, що це – невідкладні справи, які навіть не обговорюються. Таким чином ви зможете вбудувати для себе таймінг роботи. Психологи стверджують, що звичка формується за 21 день. Придумайте для себе корисну звичку, наприклад, щоранку випивати склянку теплої води чи здійснювати щоденну прогулянку, яка стане для вас постійною.

11.   Нагороджуйте себе.

Звичайно, ваш кінцевий результат роботи – це найголовніша нагорода, однак, не забувайте і про проміжні заохочування. Наприклад, ви вирішили прочитати велику книгу: покладіть на кінець кожної сторінки цукерку, і беріть її тільки тоді, коли прочитаєте до кінця. Так у вас з’явиться додатковий стимул працювати.

 Дбайте про своє психічне здоров’я

Прокрастринація це не хвороба, проте тривале ігнорування її причин може призвести до депресії, а згодом і психічних розладів. Це може бути тоді коли людина не «знаходить» себе, не реалізовується як особистість. Тому не ігноруйте її і вчасно звертайте на це увагу.